Mozgásszegénységnek nevezzük az alacsony fokú mozgási tevékenységet. Ennek hosszútávú következményei lehetnek:
1. Izomsorvadás
2. Szív és érrendszeri betegségek
3. Anyagcsere zavar
4. Elhízás és keringési zavar? a vérnyomás megnő, mivel nagyobb nyomással kell eljutni a véredényekbe.
5. Csökken az emésztés.
6. Az immunrendszer gyengül.
7. Felborul az érzelmi egyensúly, depresszió keletkezhet.
A helytelen testtartás pedig jelentősen gátolhatja a belső szervek, különösen a szív és az agy véredényeinek működését. A testtartás következő hibái ismertek: a gerincelőrehajlás, a gerincdomborulat, a mellkifózis, az oldalirányú gerincferdülés.
A rossz testtartás kialakulásának legfőbb oka az, hogy a fiatalok nem tartják be az íróasztalnál vagy az iskolában való ülés egészségügyi szabályait; az asztal vagy a pad magassága nem felel meg a gyermek testmagasságának; rosszak a fényviszonyok; nehéz iskolatáska hordása ugyanabban a kézben, vagy ugyanazon a vállon; túl puha vagy besüppedt derékaljú ágy. Ezen rendellenességek mindegyike gerincferdüléshez vezet.
A testedzés fejleszti és tökéletesíti a szervezet valamennyi funkcióját, fokozza a környezeti hatásokkal szembeni állóképességet. A rendszeres testedzés fokozza a bőr és a vér védelmi képességét, a szervezet állóképességét az oxigénhiánnyal, az alacsony és magas vérnyomással szemben. Ezenkívül oldja a szorongást, javítja a hangulatot, elűzi a stresszt és a depresszió ellen is hatásos. A testedzés erősíti a szívizmokat, a csontokat, javítja az ízületek mozgékonyságát, Segítségével könnyebben javul az emésztés és erősödik az immunrendszer is.