Sokak számára ismerős lehet a helyzet: végre rászántuk magunkat a rendszeres testmozgásra, felvesszük a futócipőt, és túlesünk az első edzésen. Másnap már a felkelésnél észrevesszük, hogy a lábaink gyengék, fájnak, remegnek – a kisebb távolságok megtétele is fájdalmas kihívásnak bizonyul. Ebben az állapotban elképzelhetetlennek tűnik, hogy valaha is újra felhúzzuk a futócipőt.
A legtöbb hobbisportoló a fájdalom okának az “elsavasodást” tartja. Úgy gondolják, az izmokban felhalmozódó tejsav irritálja az izomszövetet, ez okozza a kellemetlen érzést. Noha az elmélet hihetően hangzik, nem a sav okozza az izomlázat. Az izmok túlzott megterhelése, a szokatlan mozgáspályák és a hosszú kihagyás utáni intenzív tréning következtében az izomban úgynevezett mikrosérülések keletkeznek. A sérült izomszövetben víz gyűlik össze, és ödéma jön létre. Az izomrostokat feszíti a szokatlan mennyiségű víz, a receptorok érzékelik a természetellenes növekedést és az idegek a tipikus, izomláz alatt tapasztalt fájdalom érzetét közvetítik az agyba. Általában egy-két nap alatt elmúlik, azonban a futás, futball vagy tenisz kiváltotta izomláz ennél tovább is eltarthat.
Legkésőbb egy hét elteltével, hacsak nem súlyosabb sérülésről van szó, az izomláz teljesen elmúlik. A normál izomláz nem igényel kezelést Hagyjunk időt az izmoknak a regenerálódásra, pihenésre. A forró fürdő javítja a szövetek vérellátását, és elősegíti a gyógyulási folyamatot. Mielőtt legközelebb testmozgásba kezdenénk, melegítsünk be alaposan, és ne vigyük túlzásba: a test csak lassan tud hozzászokni az új, intenzív mozgásformákhoz.
Címkékegészség életmód izom izomláz sport tejsav
Ezt mindenképpen olvasd el!
Mennyi cukrot fogyaszthatunk egy nap?
Tudta, hogy már egy fél doboz kólával is túllépi az ajánlott napi cukorbevitelt? Egy nemrég …