Az eredeti, teacserjéből készült teákat három csoportba oszthatjuk: fekete tea, zöld tea és oolong tea.
A fekete tea abban különbözik a zöld teától, hogy “fermentálással” készül. Általában fermentálásként hivatkoznak a folyamatra, de az elnevezés félrevezető lehet, hiszen az átalakulást nem mikroorganizmusok, vagy enzimek idézik elő. A fekete tea esetében egyfajta oxidációról van szó: az előállítás során a tealevelek sejtjeinek falai megbomlanak, amire a különböző összetevők oxidálódással reagálnak: különböző aromaanyagok és polifenolok jönnek létre. Az oxidáció által jön létre a tipikus színárnyalat, mely a vörösesbarnától a feketéig terjedhet. Ha a fekete teát száraz, hűvös helyen tároljuk, például porcelán, üveg vagy fém edényben, minőségét akár két évig is megőrzi.
Egyre több híve van a zöld teának. A fekete teával ellentétben a zöld tea nem megy keresztül a fermentálási folyamaton. A szüretelés után a növényi részeket vízgőzben párolják, vagy megpörkölik. A kímélő eljárás következtében a zöld tea, miután elkészült, jellegzetesen világos színű. A hőkezelés után a teát préselik, majd szárítják.
Az úgynevezett oolong tea egyfajta kompromisszumot jelent a zöld és a fekete tea között. A fermentálás folyamata ugyan nem marad ki, de rövidebb ideig tart, mint a fekete tea készítése során.
A különböző szárított gyümölcsökből és gyógynövényekből készült teák (például a rooibos tea, gyümölcstea, borsmentatea, kamillatea vagy maté tea) szigorúbb értelemben nem minősülnek teának, csak teához hasonló készítménynek.
Címkékfekete tea koffein oolong tea tea teacserje zöld tea
Ezt mindenképpen olvasd el!
B12-vitamin: segítség az anyagcsere számára
A B12-vitamin (kobalamin) egy koenzim. A vitamin többek között a folsavval együtt a csontvelőben képződő …