A rostok fontosak egészségünk szempontjából, ezért oda kell figyelnünk, hogy megfelelő mennyiségben szerepeljenek a táplálkozásunkban. A kutatások azt mutatták, hogy a rostbevitel számos megbetegedés rizikóját csökkentheti. Ezek közé tartozik a koronáriás szívbetegség, magas vérnyomás és túlsúly. A megfelelő rostbevitel a székrekedést is megelőzi.
Kizárólag a növényi eredetű élelmiszerek tartalmaznak rostokat, az állati eredetűek nem. Korábban a rostokat értéktelennek, feleslegesnek tartották a táplálkozás szempontjából: ma már tudjuk, hogy elengedhetetlenül fontos részei az egészséges étkezésnek. Egyrészt az emésztés szabályozásában is szerepet játszanak, másrészt korlátozzák a vérzsír-, és vércukorszint emelkedését.
A fehérjékkel, szénhidrátokkal és zsírokkal ellentétben a rostok nem szolgáltatnak energiát a szervezet számára, tehát nincs kalóriatartalmuk. Azonban, mivel a gyomorban megdagadnak, telítettségérzést okozó hatásuk van, késleltetik az éhségérzet megjelenését.
Az emberi szervezet a rostokat nem tudja felhasználni, emésztetlenül távoznak a testünkből. Azonban a vastagbélben vizet vesznek fel, megdagadnak: tehát az emésztés szabályozásában fontos szerepük van. A szakértők azt ajánlják, egy nap legalább harminc gramm rostot fogyasszuk. Rostban különösen gazdagnak számítanak a teljes kiőrlésű gabonák, a répa, borsó és káposztafélék. Ezenkívül a zabkorpa, búzakorpa vagy tönkölykorpa (például joghurttal elkeverve fogyaszthatjuk) is kitűnően alkalmas az alacsony rostbevitel kiegészítésére.
Címkékegészség életmód rost rostbevitel táplálkozás
Ezt mindenképpen olvasd el!
B12-vitamin: segítség az anyagcsere számára
A B12-vitamin (kobalamin) egy koenzim. A vitamin többek között a folsavval együtt a csontvelőben képződő …