Ízletes, aromás, egészséges: a málnának már az ókorban is gyógyhatást tulajdonítottak. A gyümölcs a félárnyékos helyet, és a nedves talajt kedveli: nemcsak a kertekben található meg, sokszor vadon is megterem.
A málna C-vitaminban gazdag, ezenkívül A-vitamint, és biotint tartalmaz. Enyhén savanykás íze miatt krémekhez, pudingokhoz, illetve süteményekhez, muffinokhoz, és tortákhoz is használják. A szörpön, lekváron, és szószon kívül a málnából ecetet, és pálinkát is készítenek.
A málnának két típusát különböztetjük meg: létezik nyári, és téli málna. Hazánkban a nyári változat ismert, amely június környékén érik. Mivel a gyümölcs szüretelése bonyolultabb (a málnaszemeket óvatosan kell leszedni, hogy ne sérüljenek meg), a málna ára szezonban is viszonylag magas. Akinek saját kertje van, mindenképpen érdemes málnát termesztenie. Az első évben ugyan még szerény lesz a hozam, azonban megfelelő odafigyeléssel, a föld rendszeres trágyázásával már a második évben jelentősen növekszik a termés.
A málna értékes összetevőinek köszönhetően valóban gyógyhatású lehet. Jelentős vastartalma segíthet a vashiányos vérszegénység megakadályozásában. Ezenkívül a gyümölcs kalciumot, magnéziumot, káliumot, folsavat, illetve flavonoidokat tartalmaz. A flavonoidok jótékony hatású növényi anyagok, melyek vértisztító, és antioxidatív hatásúak. A málna a gyümölcsök között is az alacsonyabb kalóriatartalmúak közé tartozik, így a fogyókúrázók is bátran fogyaszthatják: akár egy szigorúbb diétába is beilleszthető.