A magnézium szervezetünkben számos létfontosságú folyamathoz szükséges. Nélkülözhetetlen, esszenciális ásványi anyag: szervezetünk nem képes előállítani, ezért külső forrásból kell bevinnünk.
Különböző tanulmányok megmutatták, hogy a magnézium a kalcium “ellenpólusaként” hat a szervezetben. Ez az oka, hogy a magnéziumtartalmú étrendkiegészítő tabletták általában kalciumot is tartalmaznak.
A magnézium az izomszövet egészséges működésében döntő szerepet játszik, ezért a sportolóknak különösen nagy figyelmet kell fordítaniuk a magnéziumbevitelre. Míg a kalcium az izmok összehúzódását teszi lehetővé, a magnézium megakadályozza, hogy a kalcium bizonyos receptorokhoz kötődjön, ezáltal az izmok ellazulásáért felelős. Az érfalakban található izmok folyamatos feszülése például megakadályozná a szerveink megfelelő vérellátását.
Az ateroszklerózisban (érelmeszesedés) szenvedő betegeknél gyakran az alacsony magnéziumszint az egyik oka a betegség kialakulásának. Az elegendő magnéziumbevitel tehát segíthet az érelmeszesedés megelőzésében, jótékony hatást fejt ki a szívre, és a vérkeringésre. A magnéziumban gazdag étrend, illetve a magnéziumtartalmú étrendkiegészítők fogyasztása az idegrendszeri betegségekben, a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavarban, illetve az alvászavarokban szenvedők számára különösen fontos lehet.
A magnézium a fehérjék, és szénhidrátok anyagcseréjében is fontos szerepet játszik. Az ásványi anyag felelős bizonyos enzimek aktivitásáért, melyek katalizátorként vesznek részt különböző anyagcsere-folyamatokban. A megfelelő mennyiségű magnézium bevitele tehát a fogyókúra sikerében is döntő szerepet játszhat.