A tejcukorérzékenység okai különbözőek lehetnek. Mindegyik esetben közös, hogy a laktáz enzim hiánya váltja ki az érzékenységet. Az orvosok a laktózintolerancia három formáját különböztetik meg.
Veleszületett (primér) laktázhiány
A primér laktózérzékenység a felnőtteknél a laktózintolerancia leggyakoribb formája. Ennél az öröklött típusnál gyermekkorban a vékonybél még elegendő mennyiségű laktázt termel, azonban az enzim kiválasztása az életkor növekedésével csökken, tehát egyre kevesebb laktáz áll rendelkezésre. Az érintettek egyre nehezebben képesek megemészteni a tejcukrot, és idővel kialakulnak az emésztőrendszeri panaszok.
Szerzett (szekunder) laktázhiány
Ennél a típusnál a laktáz enzim hiánya nem az öröklött hajlamra vezethető vissza. Az érintetteknél bizonyos kiváltó okok idézik elő, hogy egyre kevésbé tudják megemészteni a tejcukrot. A szerzett laktózintoleranciánál a laktáz enzim termelésének csökkenését okozhatják a vékonybél megbetegedései, például a cölikália (lisztérzékenység), vagy a Crohn-betegség. A bakteriális vagy gombás fertőzések, a bélinfluenza, a gyomor-, béltraktus operációi, az antibiotikumos kezelések szintén előidézhetik a laktáztermelés zavarait. A gyógyulás után általában a laktázhiány is elmúlik.
Alaktázia (veleszületett laktózérzékenység)
A legritkább típus: egy genetikailag meghatározott enzimtermelési zavar. Már csecsemőkorban jelentkezik, és abszolút laktázhiányhoz vezet. Ez a csecsemőknél hasmenéshez, kiszáradáshoz és alultápláltsághoz vezethet, az alaktáziában szenvedő újszülötteknek tehát az anyatejes táplálás helyett speciális élelmiszerekre van szükségük.
Címkékételérzékenység laktáz laktózintolerancia tejcukorérzékenység tejtermék
Ezt mindenképpen olvasd el!
Gerincoszlop gyógykezelése
Napjainkban kiropraktika néven ismertebb eljárás. Az első alkalommal 1985-ben, Palmer által az USA-ban bevezetett módszer, …