A kapor enyhén édeskés aromájú fűszernövény. Frissen leszedve az édesebb íz hangsúlyosabb, mint a szárított növényben. 100 gramm szárított kapor körülbelül 5,5 gramm vizet, 4 gramm zsírt, 20 gramm fehérjét, 57 gramm szénhidrátot és 12 gramm élelmi rostot tartalmaz. Az ásványi anyagok közül nagyobb mennyiségben a kalcium, kálium és nátrium található meg benne. A fűszer különleges aromáját a benne található illóolajoknak köszönheti.
A kapornak számos jótékony egészségügyi hatást tulajdonítanak. Már az ókori Rómában is kaporból készült olajjal kenték be sebeiket a gladiátorok, hogy megakadályozzák a gyulladások kialakulását. Ma a kaprot az étvágytalanság, és álmatlanság gyógyszereként használják, ezenkívül hatásos a gyomorproblémák és a puffadás ellen, illetve csillapítja a menstruációs vérzés során jelentkező görcsöket. A gyomorproblémák enyhítésére tea formájában a legalkalmasabb. A tea készítéséhez 5 gramm kaprot öntsünk fel 100 milliliter forró vízzel, és hagyjuk állni 5-10 percen keresztül, hogy a hatóanyagok kioldódjanak. A kapor használata a szoptatás ideje alatt is ajánlott, mivel a fűszer a tejtermelést serkentő hatással rendelkezik.
A kapor a kakukkfű, bazsalikom, rozmaring, majoranna és tárkony mellett a legtöbb konyhában megtalálható, gyakran használt zöldfűszer. Elsősorban uborkához, illetve különféle saláták, szószok készítéséhez használják. Túróval készült ételekben is előfordul: ilyen például a kapros-túrós lepény. A friss kapor a hal-, és húsételeknek is különleges aromát ad.
Címkékegészség életmód fűszer gyógyhatás kapor
Ezt mindenképpen olvasd el!
A tea hatása a szervezetre
A valódi tea, ami a teacserje felhasználásával készül, koffeint tartalmaz. A tea forró vízzel való …