Az élelmiszerekben található fehérjék biológiai értéke különböző. Az értékelésnél az számít, mennyire hasonló a fehérje az emberi testben található proteinekhez, illetve, hogy milyen hatékonysággal tudja a szervezetünk felvenni, és felhasználni őket. A proteinek fontos szerepet játszanak a szervezet fehérjeszintézisében: ez a folyamat felelős az izmok építéséért, és védelméért.
A biológiai érték meghatározásának célja, hogy egyensúlyban tudjuk tartani szervezetünk fehérje-egyensúlyát. Ez akkor teljesül, ha az élelmiszerekben található fehérjék nagy részének aminosav-összetétele hasonló az emberi szervezetben található fehérjékéhez. Ebben az esetben alacsonyabb proteinbevitel is elegendő, mint a táplálkozási tanácsadók által ajánlott mennyiség.
A legmagasabb biológiai értékkel a marhahús, és a tonhal (92), a tojás (100), illetve a tejsavóprotein (104-110) fehérjéi rendelkeznek. Az élelmiszerek komplettálásával, a különböző, alacsonyabb biológiai értékű fehérjék kombinációjával, amennyiben aminosav-tartalmuk kiegészíti egymást, magasabb értékű fehérjét nyerhetünk.
A burgonya és a tojás kombinációja például kitűnő biológiai értékkel rendelkezik: ha az étkezés 65%-át alkotja a burgonya, 35%-át a tojás (például főtt tojás formájában), a biológiai érték 137. A tojás, és a szója kombinációjával hasonlóan értékes fehérjeforráshoz juthatunk: 60:40 arányban kombinálva a tojást és a szóját, 122 lesz a biológiai érték. További kitűnő kombinációk a tej, és a búzaliszt, illetve a tojás, és a tej: fehérjéik aminosav-tartalma kiválóan kiegészíti egymást.