A Diabetes mellitus, közismertebb nevén cukorbetegség, egy anyagcserezavar, melyet a magasabb vércukorszint jelez. Az orvosok két formáját különböztetik meg: 1-es és 2-es típusú diabétesz.
Az egyes típusú cukorbetegség általában már fiatalkorban kialakul. Ennél a típusnál egy úgynevezett autoimmun betegségről van szó: az immunrendszer a saját szervezet ellen fordul. Az egyes típusú diabétesz esetén a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjei szenvednek károsodást. Az inzulin a szervezetben vércukorszintet szabályozó szerepet tölt be. A hormon attól gondoskodik, hogy a vérben található glükóz a sejtekbe kerüljön, és ott – adott esetben – a sejt elraktározza. Amennyiben túl kevés inzulin termelődik, a cukor a vérben marad: a vércukorszint emelkedik. Az 1-es típusú cukorbetegeknél a hasnyálmirigy inzulintermelése akár meg is szűnhet. A következmény: az érintetteknek maguknak kell beadni a hormont injekció formájában, hogy a vércukorszintet csökkentsék.
A kettes típusú diabétesz legtöbbször idősebb embereket érint. Az előző típussal ellentétben a hasnyálmirigy elegendő mennyiségű inzulint állít elő, azonban a sejtek érzéketlenné válnak az inzulin hatására: ezt hívjuk inzulinrezisztenciának. A következmény, hogy a sejtek túl kevés cukrot vesznek föl a vérből: a vércukorszint ebben az esetben is növekszik. A kettes típusú cukorbetegség okainak tartják az egészségtelen táplálkozást és a mozgásszegény életmódot. Ezek a faktorok a fiataloknál is gyakran előfordulnak, ennek következményeképpen a kettes típusú cukorbetegség egyre többször érinti a fiatal felnőtteket, sőt, akár már kamaszkorban is kialakulhat. A tipikus tüneteihez tartozik az erős szomjúság, vízveszteség, éhségrohamok, fáradság, levertség, látászavarok. A betegség kialakulásának kezdetén a betegek gyakran tünetmentesek.
Az 1-es típusú cukorbetegségnél is van, hogy hónapok telnek el az első tünetek jelentkezéséig: amikor már az inzulintermelő sejtek 80%-a működésképtelen, a szervezet már nem tudja kiegyenlíteni az inzulinhiányt. Az ekkor fellépő panaszok általában komolyabbak, mint a kettes típusnál: az érintetteknél akár diabetikus kóma is felléphet, amit az extrém magas vércukorszint vált ki.
Címkékcukorbetegség diabétesz életmód típusok vércukorszint
Ezt mindenképpen olvasd el!
Amit az eboláról tudni érdemes
Ebola. Az utóbbi időben ez a szó tartja rettegésben a világot, pánikot okozva mindenütt, ahol …