Amikor jön az ősz, a vadrózsabokor ágain megjelennek a kis, piros gyümölcsök: érik a csipkebogyó. Épp időben, a hidegebb időszak kezdetén áll rendelkezésünkre a C-vitaminbomba, amely erősíti az immunrendszert, és véd a megfázásos betegségek ellen.
A vadrózsa, amely egész Európában honos, eredetileg Perzsiából származik. A vadrózsabokrok június közepétől július közepéig virágoznak. A csipkebogyó gyümölcshúsa édeskés, savanykás ízű, C-vitaminban kifejezetten gazdag, emellett értékes ásványi anyagokat, illetve cserzőanyagokat tartalmaz. A csipkebogyóból ízletes teát készíthetünk. A házilag készített változat jóval aromásabb, finomabb, és nem utolsósorban egészségesebb, mint a filteres csipkebogyóteák. Fontos, hogy alaposan megtisztítsuk a gyümölcsöt, mivel a belsejében apró sörték találhatóak.
A csipkebogyó tisztításához hosszában félbevágjuk a gyümölcsöt, kivájjuk a magházat, folyó víz alatt alaposan megmossuk, és száradni hagyjuk. A friss csipkebogyóból készíthetünk lekvárt, gyümölcsvelőt, vagy csipkebogyópürét, sőt, akár szörpöt, vagy likőrt is. A csipkebogyóteához legtöbbször a gyümölcs szárított héját használjuk. A szárításhoz a héjakat egy tiszta konyharuhán szétterítjük, majd meleg, és száraz helyen hagyjuk kiszáradni. Gyorsabb megoldás, ha alacsony hőmérsékletűre (legfeljebb 50°C) állított sütőbe tesszük. A szárított gyümölcsökből készült csipkebogyótea csillapíthatja a lázat, és aktivizálja a szervezet védekező képességét. A főzés a vitamintartalmát nem csökkenti jelentősen, mivel a gyümölcs rendkívül ellenálló.